16. 10. 2012
Držet nebo nedržet dietu?

Držet nebo nedržet dietu?

Držení diety má asi většina z nás spojeno s hubnutím. Napadlo vás však někdy, že dietou můžete naopak pořádně přibrat?

Většina mých klientů, kteří mají nadváhu a chtějí zhubnout, jsou tzv. chronický dietáři. Dlouhodobě se pohybují ve dvou protipólech – drží dietu a pak jí držet přestanou. Zhubnou a zase přiberou. Každé nabrání zpátečních kil je často větší, než bylo těch původních. Proč tomu tak vlastně je?

Máme na výběr široké spektrum různých diet, zázračných nápojů a pilulek, které mají jedno společné – vždy dochází k celkovému omezení energetického příjmu a stojí nás nejen peníze, ale často i vlastní zdraví. Tělo reaguje na jakoukoli dietu nejdříve snížením hmotnosti (většinou je to voda a vlastní svaly) a my jsme spokojené, že to zabralo! Toto snížení hmotnosti však vyšle organismu signál, že nastala nouze. Tělo v domnění, že bude hladovět, přepne na úsporný režim. Začne pomaleji spalovat, sníží bazální metabolismus, a co je hlavní začne všechno ukládat na tukové zásoby (na horší časy). A právě v tomto nouzovém stavu často přestaneme dietu držet a konečně se najíme.  Tělo z přijaté stravy okamžitě všechno uloží na tuky (za normálních okolností by stravu ihned spálilo, ale teď nesmí nic spálit, když přijde ta nouze). Naše tělo si každou dietu důkladně pamatuje a trvá to daleko déle než samotná dieta, než se zase dostane do rovnováhy. Ale to my už zase panikaříte a vymýšlíte další dietu. A tak se dostáváme do začarovaného kruhu, kdy výsledkem jsou jen nabyté kilogramy navíc. Takže kde je vlastně ten účel diety?

Držením diety se ochuzujete o důležité živiny, vitamíny, minerály a energii. Výsledkem je únava, podrážděnost, hlad a chutě na sladké, snížení bazálního metabolismu a imunitního systému, zpomalené trávení, hypoglykemie a nespavost. Je tedy přirozené, že dietu vydržíme držet jen krátkodobě, nejde o slabost vůle či lenost, jde pouze o pud sebezáchovy! Zvýšení hmotnosti po dietě není tedy naše selhání, ale selhání organismu v důsledku diety.

Trvale hmotnost snížíte pouze změnou jídelníčku a pohybem. Jídelníček by měl obsahovat všechny důležité živiny - sacharidy, bílkoviny a tuky, vitamíny a minerály (jíst tedy všechno), ale s mírou a s dostatečným výdejem energie. Vybírejte kvalitní a čerstvé suroviny, jezte pravidelně, snídejte a cvičte.  Diety přenechte vrcholovým sportovcům a nemocným lidem, kteří ze zdravotních důvodů musí určité potraviny z jídelníčku vyloučit. Přestaňte své tělo trápit, ale pořádně živit!  

Jestli máte nějaké další otázky týkající se hubnutí, využijte novou výživovou poradnu. Akreditovaná výživová poradkyně Mgr. Zuzana Douchová vám ráda odpoví na všechny vaše dotazy.

Komentáře k článku

vložit komentář

Přihlaste se a své reakce můžete odeslat rychleji a snadněji.

captcha